Pertoltice pod Ralskem / neoficiální web

Bouřka a stromy

Včera 8.7. odpoledne vlivem silného nárazového větru během bouřky spadla olše. Naštestí bez újmy na zdraví osob a vznikla škoda jen na majetku.

Strom2 Strom

Problematice kácení rizikových stromů jsem se tu už loni na stránkách věnoval – viz zde, kde najdete kde a jak žádat, na jakým místech lze kácet bez povolení, ochranná pásma, kdy lze bez povolení pokácet strom souseda a že i obec musí žádat povolení při kácení svých stromů, u nichž to vyhláška ukládá.  

IMG_209853453971611

(zdroj obr. –  www.facebook.com)

Trošku zabrousím do sousedských vztahů. Což jsou stromy, které zjevně (ne bezprostředně) ohrožují majetek a zdraví občanů.

V sousedství veřejných míst by měla být iniciátorem automaticky obec a v ostatních případech už to je na domluvě mezi sousedy.

Když se totiž nelze domluvit s vlastníkem stromu – na prořezávce, pokácení atd., tak mu je nutno nejdříve zaslat do vlastních rukou předžalobní výzvu a v případě, že s ním není řeč, tak nezbude, než věc řešit případnou žalobou u soudu. Pokud by někdo k této krajní možnosti přistoupil, tak doporučuji si připravit odborné vyjádření ke stavu stromu, přichystat si poplatek na žalobu a správně naformulovat žalobní petit včetně povinnosti žalovaného uhradit náklady řízení.

Naše obec postupně kácí rizikové stromy, což je dobře, ale chtělo by to projít celou obec s nějakým odborným pracovníkem (mít v ruce písemné odborné vyjádření na všechny rizikové stromy ve vlastnitví obce a případně požádat i o dotaci na pokácení (např. zastupitelstvo Libereckého kraje jich řadu pro letošní rok vypsalo – pro naši obec je tam právě aktuální obnova památek; ale dotace vypisuje více subjektů, jen hledat a zkoušet podávat), což moc času nezabere, protože částky za kácení obzvláště rizikových stromů se šplhají do desítek tisíc), obec se totiž může obrátit na odborná pracoviště MŽP ČR, Agenturu ochrany přírody a krajiny, Českou inspekci životního prostředí, což je zdarma. Nebo se může obec obrátit na odbornou arboristickou firmu, ale to stojí peníze, což obec využívá, neboť firma po posudku provádí i kácení.

A nyní k novinkám od 15.7.2013 platí vyhláška 189 ze dne 27. června 2013 o ochraně dřevin a povolování jejich kácení. Ale pozor, brzy by se mají opět změnit pravidla pro kácení stromů v zahradách – podle návrhu by lidé nově mohli kácet bez povolení jen stromy ovocné, takže se to dosti zpřísní – uvidíme až vyhláška vyjde. Tak snad se budou informace v článečku někomu hodit 🙂   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Blog o dění v obci, ale taky mimo ni.