Poruchy vodovodního řadu
Nedalo mi to a napsal jsem Severočeským vodovodům a kanalizacím, jak to vlastně je s těmi častými poruchami / haváriemi v Pertolticích pod Ralskem. V posledním roce to je velmi časté… pokud by někdo chtěl mít přehled a chtěl být informován o poruše, tak existuje služba, která je zadarmo a po registraci Vám bude chodit SMS o poruše na vodovodním řadu – což mám vyzkoušeno a opravdu to funguje. Možnost zaregistrovat se je zde na stránkách Veolia Voda.
A nyní k mému dotazu na SČVK – odrážky jsou mé otázky a červeně jsou odpovědi Ing. Ivety Kardianové, ředitel komunikace a marketingu ze společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s.
- Chtěl bych se optat na informaci, kolik bylo havárií – na dodávce vody v Pertolticích pod Ralskem od počátku roku 2013.
- Co je důvodem těchto havárií ?
- A zda se v souvislosti s častými haváriemi nehledá nějaké komplexnější řešení, jenž by mělo za cíl snížení počtu havárií ?
- Zda dojde k obnově vodovodu ?
V Pertolticích bylo od 1.1.2013 evidováno 16 poruch na vodovodním řadu. Jedná se o havárie jejichž příčinou je nekvalitní materiál ,který se v době výstavby / 1980-1984/používal.
Jediným řešením je kompletní rekonstrukce vodovodu. V současné době zpracováváme podklady pro majitele infrastruktury SVS tak, aby tato rekonstrukce mohla být co nejdříve zařazena do investičního plánu SVS.
- Dále by mne do budoucna zajímala problematika odkanalizování Pertoltic pod Ralskem – t.j. plán rozvoje vodovodů a kanalizací, s tím souvisí alespoň přibližný časový horizont výstavby. Neboť v Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací Libereckého kraje je navržena výstavba čerpací stanice a kanalizačního výtlaku do kanalizační sítě města Mimoň a výstavba gravitačních splaškových stok.
- T.j. zda je již navržena trasa kanalizační sítě ?
Ano výhledově se počítá s odvedením odpadních vod do Mimoně a na ČOV Hradčany Sigma. Je zde vyhrazena kapacita.
Takže opravy řadu se snad brzy dočkáme, ale kanalizace je hudbou budoucnosti.
Ještě doplním, že k uvedené problematice se mi podařilo sehnat pouze jeden článek a to z roku 2004. Jak všichni víme, nedopadlo to – kanalizace dosud není.
Zdrojem je Mladá fronta dnes, ze dne 11.2.2004:
Za stavbu zaplatí čtyři obce na Českolipsku 150 milionů
Pertoltice pod Ralskem – Čtyři obce na Českolipsku si chtějí vybudovat kanalizaci, aby ulevily vzácnému potoku, který jejich oblastí protéká. Na tak velkém projektu žádná z těchto obcí nikdy nepracovala. Některé budou muset do celé akce možná vložit tolik peněz jako je dvojnásobek jejich ročního rozpočtu. „Veškeré splaškové odpady v naší obci stékají přepadem do Panenského potoka, pro který to představuje velké zatížení. Potok navíc není ani tolik široký a hluboký, aby se splašky stačily vstřebat. Někde nám přepady vedou přes louky nebo pod silnicí,“ říká Jiřina Kábelová, starostka Pertoltic pod Ralskem a předsedkyně svazku obcí Panenský potok. Ten vzniknul vloni v dubnu proto, aby se vzácný potok odkanalizoval. Kvůli tomu se spojily tři obce a jedno město: Pertoltice, Brniště, Velký Valtínov a Jablonné v Podještědí. „Jednotlivé obce samy by nedosáhly na dotaci ze Státního fondu životního prostředí, proto jsme se spojili, abychom o ní mohli požádat,“ objasňuje starostka Kábelová. Právě finanční stránka celého projektu je pro obce nejožehavější. Celá akce by měla stát asi 150 milionů korun a svazek předpokládá, že ze šedesáti procent by se měla akce zaplatit ze státní dotace. Na dvacet procent by si obce vzaly bezúročnou půjčku a dalších dvacet procent by zaplatily ze svého. „Jednat se bude také o tom, zda by se nějakou částkou mohla na projektu podílet také Severočeská vodárenská společnost. Její podíl ale nebude větší než osm milionů korun,“ řekla Jiřína Kábelová. I kdyby to vyšlo, bude finanční podíl jednotlivých obcí stále dost vysoký. „Kdyby to znamenalo, že budeme muset zaplatit pět milionů korun ze svého, tak to je dvojnásobek našeho ročního rozpočtu,“ podotýká pertoltická starostka. Další otázkou celého projektu je také to, zda se obcím podaří přesvědčit všechny obyvatele, aby se na novou kanalizaci napojili a aby si ze svého zaplatili přípojky. „Určitě se nám všechny přesvědčit nepodaří. To je jasné,“ myslí si už teď starosta obce Brniště František Jandera. „Někdo například odmítne proto, že na to nebude mít finančně. Navíc my máme v okolí několik samot, kde by se sice připojení technicky vybudovat dalo, ale bylo by to tak neekonomické, že do toho určitě nikdo nepůjde.“ Svazek obcí Panenský potok má už dnes hotovou studii, bude žádat o územní rozhodnutí a je připravený vybrat firmu, která vypracuje projekt na celou akci. „To je hlavní filozofie našeho projektu: být připravený. I kdyby se zdálo, že celá akce bude reálná například až za pět let, my do té doby budeme mít všechno připravené a pak s tím budeme moci kdykoliv začít,“ říká brnišťský starosta Jandera. I on celkově projekt na odkanalizování vítá. „Neuleví to jen Panenskému potoku, ale celému životnímu prostředí v naší obci.“
Aktualizováno dne 26.11.2013:
Ještě mi dorazila další odpověď z jiného emailu od SČVK a to podobného obsahu, neboť jsem svoji žádost z 4.11. 2013 musel urgovat.
Vážený zákazníku,
velmi se omlouváme za potíže spojené s přerušením dodávky vody do Vašeho odběrného místa. V Pertolticích bylo od začátku letošního roku evidováno 16 poruch na vodovodním řadu. Tento řad PE 160 je bohužel z nekvalitního materiálu, který se v době jeho výstavby (1980-1984) používal. Z tohoto důvodu byl předán majiteli infrastuktury Severočeské vodárenské společnosti a.s. návrh na rekonstukci řadu.
S pozdravem
Jana Studničková
specialista stížností a zákaznické komunikace
Facebook