Upozornění pro provozovatele kotlů na tuhá paliva
Jsou toho plné sdělovací prostředky, weby .. tak neuškodí, když to dám i sem … copak si to na nás vymysleli 🙂
S účinností od 1. 1. 2016 byl novelizován zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší.
Upozornění pro majitele kotlů na tuhá paliva a ostatní provozovatele spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu od 10 kW do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění (např. kotel, krbová vložka), že jsou povinni podle ust. § 41 odst. 15 zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, v platném znění, zajistit provedení první kontroly technického stavu a provozu spalovacího stacionárního zdroje nejpozději do 31.prosince 2016. Tuto kontrolu zajistí fyzické i právnické osoby prostřednictvím odborně způsobilé osoby (osoba, která byla proškolena výrobcem spalovacího stacionárního zdroje a má od něj udělené oprávnění k jeho instalaci, provozu a údržbě).
Seznam odborně způsobilých osob, které mají udělené oprávnění, je zveřejněn na adrese: http://www.aptt.cz/opravneni-ozo.php
Doklad o provedení kontroly vystavený odborně způsobilou osobou je provozovatel povinen předkládat na vyžádání obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (Městský úřad Česká Lípa). Nesplněním této povinnosti se fyzická osoba dopouští přestupku, za který lze uložit pokutu do 20.000 Kč. Právnická osoba a podnikající fyzická osoba se nesplněním povinnosti dopouští správního deliktu, za který se uloží pokuta do 50.000 Kč.
Níže info z různých webů .. dočíst se o povinných kontrolách můžete na několika webech, jen hledat, pro příklad třeba vytapeni.tzb-info.cz
Podívejme se blíže na zdroje využívající tuhá paliva a vezměme v úvahu domácnost, která vytápí dům deset let starým kotlem na uhlí nebo na dřevo. Na co se musí připravit a co jim novela ukládá?
Zákon by měl především napravit situaci, kdy jeden nepřizpůsobivý občan je svým jednáním schopen zamořit půl vesnice. Do nevyhovujících kotlů 1. a 2. emisní třídy je totiž možno přikládat i odpady a nevyhovující či zakázaná paliva. To u moderních kotlů s automatickým přikládáním nelze nebo je to velmi složité.
Lidé se musí připravit na to, že budou mít od 1. 1. 2017 povinnost na základě požadavku obecního úřadu s rozšířenou působností předložit revizi kotle. Zde bude mimo jiné označena emisní třída kotle. Pokud ji nepředloží, bude jim hrozit pokuta až 20 000 korun. První revize je povinná do 31. 12. 2016. Revize na plynové kotle jsou povinné již dnes. Novela zavádí změnu v tom, že revize jsou povinné nově i pro kotle na tuhá paliva. Odhadovaná cena za 1 revizi bude cca 1 500 korun. Součástí revize by mělo být i seřízení kotle, což může v řadě případů zvýšit účinnost zařízení. Revize budou povinné jednou za dva roky. U zmíněné domácnosti provozující 10 let starý kotel je předpoklad, že tento kotel zpřísněným požadavků nevyhoví. Bude tedy nutná jeho výměna za modernější zdroj vytápění.
Můžete odhadnout, kolika domácností se opatření, jež novela zákona o ochraně ovzduší zavádí, dotkne?
Podle údajů z posledního sčítání lidu se novela dotkne cca 650 000 domácností v ČR. Odhaduje se, že dnes přibližně půl milionu domácností používá do budoucna nevyhovující kotle z 1. nebo 2. třídy podle ČSN EN 303-5 a pouze dalších cca 150 000 domácností má kotle z 3. nebo vyšší třídy, tedy v budoucnu vyhovujících.
Pokud se daná nařízení nesplní, jsou již stanoveny sankce za porušení? Kdo bude kontroly kotlů v domácnostech provádět?
Ano, sankce jsou již stanoveny příslušnou novelou. Je třeba počítat s pokutou 20 000 korun za to, když zákazník nepředloží po 1. 1. 2017 revizi svého kotle a pokutou 50 000 korun od 1. 9. 2022, pokud se při revizi prokáže, že kotel nesplňuje parametry alespoň 3. třídy. A dále pokutou 50 000 korun za to, pokud bude v kotli používat paliva, které jsou zakázána (především odpady, uhelné kaly apod.).
Novela zákona ukládá povinnost předložit revizi kotelny obecnímu úřadu (Městský úřad Česká Lípa), pokud si to vyžádá. Tam, kde budou obecní úřady požadovat po občanech předložení revizí, občané ze zákona budou muset revize předložit sami. Žádný úředník nebude muset do kotelny chodit a ústavní právo na soukromí tak nebude nijak narušeno. Je to systém, který dobře funguje u plynových kotlů nebo komínů a funguje dobře i v řadě zemí v zahraničí, například v Německu.
Facebook