Pertoltice pod Ralskem / neoficiální web

Mé postřehy z 40. zastupitelstva

Ve středu 10.9.2014 proběhlo 40. zasedání zastupitelstva. Z řad veřejnosti jsme tam byli pouze dva.

Na programu byly čtyři body po kontrole usnesení z minulého zasedání. Hned bylo přidáno několik bodů a to rozpočtové opatření č.3, vyjádření k parcele 1145/1 k katastru Pertoltic pod Ralskem, žádost sdružení o příspěvek, pojistné plnění u historického sloupu a spoluúčast na cyklomagistrále Ploužnice.

Na začátku bylo pár věcí na vědomí, resp. body z minulých zastupitelstev:

Proběhly fyzicky mostní prohlídky včetně propustků, s tím, že se řeší vlastnictví propustků. Reklamace mostu byla úspěšná, je uznána výměna sedmi trámů, ale až po zimě na jaře 2015 – do budoucna by bylo asi nejlepší dřevo vyndat a nahradit to betonovými prvky. A dále, že proběhla kontrola rizikových stromů s pracovnicí AOPK, včetně soukromých rizikových – blíže k tomuto viz minulý článek a diskuze pod ním – výsledek, provedli to = nějaké stromy jsou špatné, některé se musí znovu vyvázat a u rizikových na soukromém pozemku pošle obec předžalobní výzvu, aby byl rizikový stav odstraněn. Ještě proběhla informace k zastávkám – což už je vidět na pozvánce na 41. zastupitelstvo, neboť se bude vybírat zhotovitel základu pro zastávku. Na obec přišla výzva k okleštění dřevin blízko vedení, což bude/je vyvěšeno. Dále se zarezervuje termín pro obecní ples. A starostka pojede na schůzi  SVS – zde se jedná o poruchy vodovodního řadu a slíbenou opravu, kterou dle mých posledních informací od SČVaK odložili o 3 až 5 let (tomuto jsem se tu již na stránkách taky věnoval).

A nyní k jednotlivým bodům.

Pod bodem 4. bylo udělení plné moci pro RNDR. Josefuse, ale svoji žádost před zahájením zastupitelstva zrušil. Kdo neví, kdo to je, tak je to zástupce těžební společnosti, kdy Bohatický vodojem a k tomu související řízení u Ministerstva kultury by mělo vliv na stanovení dobývacího prostoru, na územní plán atd.

Pod bodem č. 6 a č. 5 byly smlouvy o dílo – projekt Chodník a přechod pro chodce, tzv. centrum obce a zajištění administrace a poradenství tohoto projektu z dotací z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury ČR. Toto navazuje na 38. zasedání ze dne 4.6.2014, kde zastupitelé odsouhlasili, aby byly zpracovány nabídky na tento projekt a vyřízení dotace od subjektů v usnesení uvedených. Projekt dle smlouvy o dílo vyjde na cca. 196tis. Kč, a bylo řečeno, že předmětem díla není geodetické zaměření, nepředpokládají se přeložky. Dotázal jsem se jaké tam jsou termíny, kdy projektová dokumentace by měla být do 30.10.2014, což mi přijde jako docela šibeniční termín, ale i na toto smlouva myslí a rovněž mi bylo po dotazu sděleno, že smlouva obsahuje i smluvní pokutu. Na toto jsem se ptal, jelikož v září 2013 se na zastupitelstvu č. 29 rovněž řešilo centrum obce, kdy zastupitelstvo schválilo podání žádosti na dotaci, ale na 39. zastupitelstvu starostka sdělila, že to vypověděla. Zastupitelstvo bude asi určitě přijímat dodatek (neboť o věci jednalo zastupitelstvo a tím si to vyhradilo – už jen jednáním o tom – jen pro zajímavost – to se týká veškerých dodatků, smluv, resp. jejich rušení) na posunutí termínu u současné smlouvy (možná to bude přidaný bod na 41. zastupitelstvu), protože jak bylo sděleno, tak smlouva obsahuje nepředvídatelné překážky a ten termín si zhotovitel z mého pohledu stanovil velmi brzy. Dotázal jsem se i na celkový rozpočet díla, neboť jak mi je osobně známo, tak z toho vychází odměna projektanta, ale odhad ceny díla není znám. Ještě k tomu vyřízení dotace, tak to vyjde na cca. 30tis. Kč. Ale na centrum se těším, už aby to bylo hotové.

Bod č. 7 nebyl tak zajímavý – jako loni proběhne výběrové řízení na zimní údržbu – rozhodující bude cena za jedno kompletní prohrnutí komunikací obce a dosažitelnost. Výběrové řízení bude vyvěšeno.

Bod č. 8 – rozpočtové opatření č. 3, nic zajímavého.

Bod č. 9 – vyjádření k parcele 1145/1 v blízkosti navrženého dobývacího prostoru – jedná se o část komunikace. O vyjádření požádal obec KPÚ a nejspíše půjde parcela do nabídky, když totiž juknete na úřední desku, tak tam nyní zase jedna je.

Bod č. 10 – zastupitelé nesouhlasili s příspěvkem pro Sdružení Českolipska.

Bod č. 11, ten byl zajímavější, neboť pojišťovna žádá vrácení pojistného plnění, protože dle jejího názoru bylo vyplaceno neoprávněně, protože v době vzniku škodné události dne 6.2.2013 nebyla uvedená památka v majetku obce. Obec totiž činila kroky nabytí do majetku obce až po nehodě. Starostka si nechala věc právně posoudit, kdy závěrem je, sloup byl věcí opuštěnou ve smyslu ust. § 135 občanského zákoníku, v tehdy platném znění. Takové opuštění je projevem vůle osoby – vlastníka vzdát se vlastnického práva spojené s pozbytím detence věci.  Zde se domnívám, že tak to není, že nepůjde prokázat, že se vlastník vzdal svého vlastnického práva a obec nenabyla vlastnického práva již v době opuštění věci, což jsem se i vyjádřil jako občan na zastupitelstvu, ale prý co právník to názor J, tak svůj pohled popíši zde trošku i pohledu badatele

Napadají mne tedy možnosti řešení, pokud chtějí vrátit peníze z pojištění a obec se s tím nechce smířit.

Předmětný „sloup se sochou P. Marie Immaculaty“ se nachází v obci Pertoltice pod Ralskem, na parcele č. 364, druh pozemku ostatní plocha, způsob využití neplodná půda a vlastníkem parcely je Obec Pertoltice pod Ralskem. Tento sloup je na Seznamu státního archeologického seznamu ČR, na kartě UAN č.: 03-31-06/1, evidenční číslo rejstříku 14949/5-3151, ID záznamu 125370. Je památkou od 3.5.1958. Registrujícím správcem je NPÚ. Obec se osamostatnila po komunálních volbách dne 24.11.1990, a to od Mimoně, ke které patřila od rozhodnutí ONV ze dne 15.4.1960, s platností od 12.6.1960. Vzhledem k tomuto se obec měla za to, že sloup je jejím vlastnictvím, ale v rámci posílení právní jistoty se obec rozhodla vyhlásit sloup jako nález dne 13.5.2013, s tím, že sloup připadl do vlastnictví Obce Pertoltice pod Ralskem po šesti měsících dle § 135 občanského zákoníku. Za současného stavu by bylo vhodné vyžádat kopii dokumentace, na základě které, se sloup stal památkou 3.5.1958, kdy bych to zkusil u NPÚ, Ministerstva kultury a Města Mimoně, neboť v rámci sloučení (zda byl nějaký soupis) a předtím v rámci vyhlášení památky mohlo být vyjádření, kdo je vlastníkem sloupu, který je na parcele 364 (pozor dříve dle pozemkového katastru byla parcela číslována 1079/1), která pak po opětovném osamostatnění obce přešla i s touto památkou na Obec Pertoltice pod Ralskem. Druhou možností je dohledání informací ke sloupu (vlastnictví, odhalení atd.) v archivu, resp. kronice, jenž je v České Lípě, ale tato je psána v němčině, takže nepomohu – vodítkem může být datum 1721 vytesané na podstavci, s tím, že důležitý je rok 1865, neboť v tomto roce byl sloup obnoven – v rámci tohoto dohledání v archivu by bylo vhodné například požádat pana Ing. Šťastného, který se drobnými památkami zabývá.

Ale třeba se pletu a pojišťovna uzná projev vůle vlastníka vzdát se věci a možnost disponovat obcí s věcí již od okamžiku opuštění a možná i vyplatí vyšší pojistné plnění.

Bod č. 12 – informace k cyklotrase, bylo sděleno, to co už tu mám v předchozím článku, s tím, že se bude dělat vše pro to, aby cyklostezka vedla v zamýšleném místě a ne vedle a proto mikroregion žádá o spoluúčast na projektové dokumentaci obec Pertoltice pod Ralskem, kdy s tímto zastupitelé souhlasili – jde o částku cca 2.500,-Kč.

Ještě jsem zapomenul, že byl předložen přehled hospodaření v obecním lese. Psal jsem o tom v minulých postřehách po návštěvě hospodáře. Kdy zastupitel p. Titěra se dotazoval, proč stromy, zejména duby nebyly prodávány na stojáka – nesoutěžil se kupující, že by obec utržila více atd. viz minulý článek. Shrnutím předloženého přehledu, lze konstatovat, jak uvedl p. Titěra z předložené tabulky, že obec stojí péče o to, že má les 20tis. Kč měsíčně, ikdyž by se netěžilo a za rok 2013 to bylo ještě mnohem více, ale zde starostka uvedla, že bylo hospodaření v lese dáváno do pořádku – věnována péče výsadbě a ošetření, v míře větší než běžně, neboť byly ošetřovány vytěžené plochy během působení minulého vedení obce a hospodáře – které vytěžil neznámý pachatel, na něhož obec dala trestní oznámení, ale pachatel nebyl zjištěn. Co si pamatuji, tak tenkrát se obec nepodala stížnost proti usnesení Policie ČR, aby poté celé šetření přezkoumalo Okresní státní zastupitelství v České Lípě (z mého pohledu škoda, že se to neudělalo a usnesení Policie ČR se vzalo pouze na vědomí na zastupitelstvu č. 20 dne 17.10.2012).

Tak a je to vše. Těším se na 41. zasedání zastupitelstva dne 29. září 2014 v pondělí od 16ti hodin.

A proč jsem napsal své postřehy s takovým odstupem – čekal jsem na veřejnou schůzi (19.9.) v kulturním domě, neboť jsem to chtěl rovněž zahrnout do postřehů vzhledem k návštěvě RNDr. Josefuse, ale na schůzi jsem nové informace neslyšel, neboť chodím pravidelně na zastupitelstva a své postřehy píši zde. Martin Smolík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Blog o dění v obci, ale taky mimo ni.